Güzellik

Acısız Ağda Nasıl Yapılır ?

Epilasyon yaparken tercih edilen yöntemlerden biri de ağda yapmaktır. Fakat ağda yapmak acı verdiği için vazgeçerek jilet ile kılları alayım acımasın gibi düşünceler olabilir . Bildiğimiz gibi jilette kıl köklerini iyice güçlendirir ve koyu koyu çıkmasına sebep olur. Ağda işlemi ilk başlarda biraz acı verebilir ama zamanla kıl köklerini zayıflatır ve  azalma gözlenir.

1-) Acısız ağda için zaman seçimi : Bayanların özellikle adet dönemi ve adet dönemi yakınlarında ağda yapmamaya dikkat etmeleri gerekir .Çünkü bu dönem yaklaştıkça cilt fazlasıyla hassaslaşır ve acı çok daha fazla hissedilir. Bu dönemlerde ağda yapmamaya özen gösterin ki acınız ikiye katlanmasın.

2-) Acısız  ağda öncesi ağrı kesici: Ağdaya başlamadan 30 dakika önce aspirin alın. Aspirin içmek vücutta hafif bir uyuşmaya neden olduğundan ağda öncesi içmeniz işe yarayacaktır. Aspirini kahve ile birlikte içerseniz daha fazla hafifletici etki gösterecektir.

acısız ağda nasıl yapılır

3-) Acısız ağda öncesi bakım : Ağda yapacağınız bölgeyi sabunlu su ile iyice yıkayın ve kurulayın. Kuruladığınız bölgeye az miktarda bebek pudrası sürün. Acıyı azaltacaktır. Bölgenin yumuşak olması, ağda işlemlerinin de kolay olmasını sağlar.

4-) Acısız ağda için ortam seçimi : Ağda yapacağınız yer çok  önemli. Sıcak yerde yapılan ağda daha fazla acı çekmeye sebep olur. Onun için ağda yapacağınız ortam kışın soğuk oda , yazın ise klimalı oda olmalıdır.

5-) Acısız ağda için krem bakımı :  Ağda yapmadan önce acıyı azaltan kremler kullanabilirsiniz. Kremi ağda yapacağınız bölgeye sürüp uyuşmasını bekleyip acısız bir ağda yapabilirsiniz.Eczanelerden alabileceğiniz “ Emla krem “ acısız ağda kreminden biridir. Ağda yapmadan 1-2 saat önce sürerek uyuşturduktan sonra ağdaya başlanabilir.

6-) Acısız ağda için ağda çeşitleri :  Acı çekmemek için ağdanın türü de önemlidir. Ilık ağda diye anılan şekerli ağdalar deriye daha çok yapıştığından çekme esnasında deriden daha zor ayrılır ve acımasına sebep olur. Ama ılık ağda değil de sir ağda kullanmak acıyı biraz daha azaltır.Sir ağdaların özelliği sadece tüylere yapışmasıdır. Kıllara yapışarak sadece kıl köklerini çeker ve acının daha az hissedilmesini sağlar. Pudralı sir ağdalar içerdikleri pudra özellikleriyle acının gittikçe azalmasına neden olur . Acının azalmasının bir diğer sebebi de kıl köklerinin güçsüzleşerek acıyı daha az hissettirmesidir.

İlginizi çekebilir :  Evde Ayak Bakımı Nasıl Olmalı ?

7-) Acısız ağda için tüylere dikkat : Ağdayı tüylerin çıkış yönüne doğru uygulayın . Ağdayı sürerken ince sürmeye özen gösterin ki kalın tabaka ağdanın çekilmesini zorlaştırır ve canınız acır .Sürüp çektiğiniz ağdayı arka arkaya aynı yere uygulamayın ki hem cildiniz daha fazla acımasın hem de tahriş olmasın.

Bu yazıdan önce paylaştığımız Dudak Kuruluğunu Önlemek konulu makalemizde dudak çatlakları, dudak kuruluğu ve dudak kuruluğuna ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

  • ece

    bir de kim yapıyorsa eli ağırsa acır, eli hafifse acısı azcık azalır

    • kesinlikle yorumunuza katılıyorum ece hanım 🙂

  • Elifff

    Acısız ağda için birçok yolu denemiş olan biri olarak huzuru remove ürünlerinde buldum ağda mecburen acılı bir işlem fakat remove ürünleri yanmayı ve tahrişi epey azaltıyor tavsiyemdir.