Moda

Ayakkabi İsimleri ve Modelleri

Her bayanın vazgeçemedikleri arasında ayakkabılar gelir. Ne kadar çok ayakkabı alsalar da doymazlar, o kadar çok ayakkabı çeşidi bulunuyor ki bayanlar da haklı. Ayakkabılar çeşitlerine ve isimlerine göre ayrılır; topuklarına göre, bant ve kayışlarına göre, modellerine göre, modellerine göre sandalet türleri modellerine göre terlik türleri modellerine göre stilistte türleri modellerine göre rugan ayakkabılar deriler, süetler, ruganlar daha birçok ayakkabı çeşidi bulunuyor.

Ayakkabı seçimlerinde dikkat edilmesi gereken sizi rahatsız etmemesidir. Aşırı derece de rahatsız eden ayakkabıları tercih etmek , denge kaybı da dahil olmak üzere birçok sağlık sorununu beraberinde getirecektir. Bundan dolayı sizlere son derece dikkat etmenizi öneriyorum. Ayakkabı seçimlerinde ikinci başvuracağınız durum ise kıyafete uygun ayakkabılar seçmenizdir.

Sadece topuk türleri bile o kadar çok ki siz de şaşıracaksınız. Peki, topuklu ayakkabı isimleri ve türleri nelerdir;

Türlerine Göre Ayakkabı İsimleri

Kedi ayakkabı çeşidi: Kalın ya da ince topukları bulunan kedinin yavrusunun topukları olarak da bilinen topuk çeşididir.

Stiletto ayakkabısı: İnce zarif ve uzun topukları olan çok hoş bir ayakkabı çeşididir. Daha çok bin dokuz yüz otuz beşlerde moda iken şimdilerde de modada yerini almış durumda

Stilette Ayakkabılar

Stilette Ayakkabılar

Takunya ayakkabı çeşidi: Tamamı ya da bir kısmı ahşap olarak tasarlanan ayakkabı türüdür. Bu ayakkabı çeşidi de yıllardır modadan çıkmıyor.

Pompa ayakkabı çeşidi: Bağcıksız, şeritsiz çok rahat kullanımı olan ve her kadında  bulunan çok rahat bir ayakkabı türüdür.

Lita topuklu ayakkabı türü: İnce ve ahşap ayakkabılara denir.

Lita Topuklu Ayakkabılar

Lita Topuklu Ayakkabılar

Platform ayakkabı çeşidi: Ayakkabının ön ya da arka kısmının dolgu ile doldurulmasından oluşan ayakkabı türüdür. Daha çok kısa boylu bayanlar tercih eder.

Makara ayakkabı çeşidi: kalın bir şekilde başlayıp orta kısımlarına doğru hafif bir şekilde incelen ve taban kısmına yaklaştıkça tekrar kalınlaşan ayakkabı türüdür. Genelde diğer ayakkabı türleri kadar tercih edilmez.

İlginizi çekebilir :  Tekbir Giyim Tunik Modelleri

Apartman ayakkabı türü: Genel olarak bir apartmanı anımsatır. Çok hoş bir görünümü vardır, topuk boyu oldukça yüksektir. Bir takozu da andırır.

İskarpin ayakkabı türü: Yüksek topuklu ayakkabı türleri arasında bulunan ökçesi bulunan artık klasikler arasında yer alan gayet kibar bir ayakkabı türüdür.

Kama ayakkabı türü: Ayakkabını arka kısmı uzun ve çok ince değildir. Ancak ön kısmı ise kısa ve kalındır.

 

Kama Topuklu Ayakkabılar

Kama Topuklu Ayakkabılar

Mantar topuklu ayakkabı türü: Topuğunun mantara benzetilmesinden dolayı bu ismi almıştır. Topuğu oldukça kısa ve kalındır.

Topuklu ayakkabılar kadınların ayağını rahatsız etmesine karşın hiçbir kadın topuklu ayakkabıdan vazgeçemez. Ancak günlük hayatın koşuşturmasından dolayı bazen rahat ayakkabılar da tercih edilebiliyor. Sandaletler, spor ayakkabılar ya da terlikler de günlük hayatta vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Ayakkabıların çeşidi olduğu kadar renk çeşitleri de oldukça fazladır. Siyah ve kırmızı ayakkabılar genelde geceleri çok kullanılan renktir çünkü her renk elbise ile kolaylık ile kombin edile bilir. Gündüz ise daha sade ayakkabı renkleri tercih edilir beyazlar tozpembeler ve daha çok uçuk renkler kadınların tercihleri arasında yer almaktadır.

Ayakkabı İsimleri ve Türleri

Ayakkabı İsimleri ve Türleri

Duruş Tiplerine Göre Ayakkabı Modelleri

Bilekten kayışlı ayakkabı türleri: önü açık ve topuklu olan bu ayakkabı çeşidinin bilekten tutturmalı şeridi de vardır.

Mary jane ayakkabı türleri:  ayakkabının ön bölümünün birden fazla bandı olan ayakkabı çeşididir. Genelde düzdür ama topuklu çeşitleri de bulunmaktadır.

Topuğundan kayışı olan ayakkabı türü: Ön ve arka kısımları genelde açık olan bu ayakkabı türünün topuğu biraz kalın olmakla birlikte topuğunda kayışı bulunuyor yaz aylarının vazgeçilmez ayakkabı türleri arasın da yer almaktadır.

T kayışı bulunan ayakkabı çeşidi: Ön ve arka kısmından t şeklin de bir kayışı bulunan bu ayakkabı türü de çok tercih edilen bir modeldir.

İlginizi çekebilir :  En Güzel Nişanlık Modelleri

Kadınlar bu yıllara ayakkabı konusunda geriye gidiyor geçmiş yılların unutulmayan ayakkabıları şimdilerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Renk renk çok hoş ayakkabı modelleri sizleri bekliyor.

Bu yazıdan önce paylaştığımız 2016 Şifon Gömlek Modelleri konulu makalemizde gömlek, salaş gömlek ve şifon gömlek hakkında bilgiler verilmektedir.