Genel Yaşam

Ayakkabılar Kaç Derecede Yıkanır

Çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamak aslında doğaldır. Ama hepimizin ayakkabıların zarar göreceği endişesi yok değil. Bir takım önlemler alarak bu işlemi uygularsak herhangi bir sorunla karşılaşmadan tertemiz ayakkabılara kavuşabiliriz. Kirlenen ayakkabılarımızı eski temiz rengine kavuşturmak için belli programlarda makinaya atmamız gerekir. Fakat bilinçsiz bir şekilde gerçekleştireceğimiz ayakkabı yıkama işlemi , ayakkabınıza zarar verebilmektedir.

Bundan dolayı ayakkabılarımızı makinede yıkarken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktaları sizinle paylaşıyoruz.

Öncelikle dikkat etmemiz gereken en önemli konu , ayakkabının makinede yıkamaya uygun olması genelde ayakkabının iç kısmında bu ibare yer alır , hatta hangi programda ve kaç derecede yıkamanız gerektiğide bu etiket üzerinde yazmaktadır. Eğer yıkama işareti yoksa bu kesinlikle ayakkabınıza zarar verecektir.

PÜF NOKTASI : Ayrıca çamaşır makinasında ayakkabı yıkamak ile ilgili çok önemli bir püf noktasını sizlere bildirmek isterim , ayakkabıları makineye atmadan önce varsa boş bir yastık kılıfı içerisinde ya da kullanmadığın bir perdeden yapacağınız torba içerisinde atınız. Bu şekilde hiçbir zarar görmeden yıkanma işlemi tamamlanacaktır.

İçerisinde bu tür ibare bulunmayan ayakkabılarımızı 30 derecede kısa program ile yıkarsak herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır.

Bu yazıdan önce paylaştığımız Evde Doğal Deterjan Hazırlama konulu makalemizde doğal deterjan yapma, evde deterjan hazırlama ve evde deterjan nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi çekebilir :  Nişan Alışverişinde Ne Alınır ?
 • Belirtmekistemiyorum

  40 derecede yikanirmi

  • Belirtmekistemiyorum

   Ayakkabı 40 derecede yikanirmi

   • eğer yıkama kılavuzunda belirtilmiş ise yıkanabilir, aksi halde tavsiye etmem.