Güzellik Saç Renkleri

Buğday Tenlilere Hangi Saç Rengi Yakışır

Ten rengine uyumlu saç renkleri seçimi her zaman zorlayıcı bir iş olmuştur. Yazımızda sizlere 2016 yılının moda saç renkleri ve önerilerine yer verdik. Özellikle buğday tenli bayanlarımıza yakışacak saç renklerini ve saç rengi seçiminde dikkat edilecek noktaları öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda teninize uygun doğru saç renginizi bulmanıza yardımcı olacağız.

Her saç renginin her tene uymayacağı elbetteki bilinen bir gerçek , doğal olarak tenimize uymayan bir saç rengi seçtiğimizde ; bu yüzümüzün güzelliğini arka plana atacak ve hoş olmayan görüntüleri de beraberinde getirecektir. Yazımızdaki detaylı bilgiler ile kendinize ait saç renginizi daha kolay seçebilirsiniz.

Çevrenizden ” bu renk tam sana uymuş ” cümlesini duymak yerine  ” hiç yakışmamış ! ” kelimesini duymak kimin hoşuna gider ki… Diğer bir mesele şudur , siz bir rengi kendinize yakıştırabilirsiniz evet , ama bu renk sizin kendi renginiz olmayabilir bu yüzden saç renginizi değiştirmeden önce doğru karar vermek oldukça önemli.

Birbirinden güzel saç kesim modellerini görmek için diğer yazımıza bakabilirsiniz.

Tene uygun saç renkleri seçimi nasıl olmalı ?

Genel ten terimlerinde ten rengi sıcak ve soğuk olarak ikiye ayrılır. Sıcak ten genellikle sarı ve altın tonlarına yakın , soğuk ten rengi ise mavimsi tonlara sahiptir. Buğday tenlilere göre saç renklerini de yazımızın alt kısmında ayrıca belirttiğimizi de hatırlatmak isterim.

İlginizi çekebilir :  Saç Renkleri Nasıl Seçilir ?

Ten rengi nasıl belirlenir ?

Ten renginizi belirlemeniz için bir takım yöntemler deneyebilirsiniz , mesela sıcak renklere ait takı vs. objeleri yüzüne doğru tutarak arasında uyumu farkedebilirsiniz. Ten renginiz böylece size kendini belli edecektir. Ten renginizi bulduktan sonra ten renginize uygun saç rengi seçimini daha kolay yapabileceksiniz.

Ten rengine göre saç rengi seçimi 

Ten rengimizi tam olarak bulamamış olsak da yakın ten rengimiz konusunda bir fikir sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Şimdi sizlere genel olarak ten renklerine uyumlu saç renklerini yazacağım. Ama tabi burada yazan renkler sizin doğru renginiz olmayabilir. Saç rengi seçimi konusunda ten rengi kadar önemli başka faktörlerde var. Öncelikli rengimiz sıcak ten rengi , sıcak ten rengi için sıkça kullanılan ve uyumlu saç renkleri;

Altın, Bal, Karamel, Kızıl, Maun, Turuncu kızıllar, Bakır, Koyu Kahve tonları

Soğuk ten rengi ile uyumlu saç renkleri ise ;

Sarışın, Kumral, Krem, Şarap rengi, Sade Kahve, Maun, Orta Sarışın, Açık Kahve, Kumlu Kahve , Küllü Kahve Saç Renkleri

Saç Rengi Uyum Tablosu

Saç Rengi Uyum Tablosu

Buğday tenlilere hangi saç rengi yakışır

Sizlere ten ve ten rengine göre saç rengi seçimini kısaca anlattıktan sonra gelelim asıl makalemizin konusu olan buğday tenlilere hangi saç renklerinin daha uygun olduğuna. Sıcak ve soğuk tenli bayanlara göre buğday tenli bayanlar bu konuda daha kararsız kalabildikleri doğrudur , nedeni ise çok basit yüzünün sönük kalması ile saçlarının ön plana çıkmaması arasındaki ikilem bayanları içinden çıkılmaz bir zorluğu sokmaktadır.

Buğday tenli bayanların tercih edebileceği başlıca saç renkleri arasında fındık kabuğu, karamel, kumral, siyah ve kızıl gelmektedir. Ama bu seçimlerde ten renginiz çok önemlidir. Mesela yaz ayında bronzlaşmış bir ten ile bu renkleri tercih etmemelisiniz , biraz daha sıcak ten rengi ile yakın olan renklere yönelmelisiniz. Yani burada mevsimin de biraz önemi ortaya çıkıyor 🙂

Aslında buğday tenli bayanlar saç rengi konusunda diğerlerine göre daha şanslılar. Nedeni ise tüm saç renklerinin aslında abes durmamasıdır. Yani en kötü olasılık ne kötü, ne iyi diyebileceğimiz bir hal alır yanlış tercihleriniz bile.

Buğday Tenlilere Uygun Saç Renkleri

Buğday Tenlilere Uygun Saç Renkleri

Şimdi gelelim buğday tenliler için renk seçimlerine;

Eğer buğday tenimize uygun sarı saç rengi tonlarını uygulamak istiyorsak ,bal rengi , kum sarısı , kül sarısı ve koyu altın tonları size uygun olacaktır. Koyu buğday bir tane sahipseniz platin renginide tercih edebilirsiniz.

Kızıl renk tercihlerini kullanmak istiyorsak ,   Kızıla yakın ve tüm kızıl tonları size uyacaktır. Bordomsu koyu kızıllar buğday tenli bayanlarda her zaman etkileyici durmuştur.

Canlı bir yüz ve etkiliyici saçlar için buğday tenlilere renk önerileri

Buğday tenli bayanların uzak durması gereken tonların başında kahverengi gelmektedir. Bu renk tonu sizi cansızlaştıracak , saçlarınızı da geri plana atacaktır. Bunun haricinde koyu kumral, çikolata, sütlü kahve , bakır kızılları tercih etmeniz gereken başlıca saç renkleri arasında olmalıdır.

 Saç rengi seçiminde diğer faktörler

Saç rengi seçiminde dikkat etmeniz gereken diğer faktörlerde olduğu söylemiştik , şimdi kısaca bunlara göz atalım;

Öncelikle saç renginizi doğrudan etkileyen bir faktör göz rengidir , diğer faktör ise kıyafet seçimi renginizdir. Bunu söyle açıklayabilirim , sürekli koyu giyinen bir bayanın buna uygun bir saç rengi seçmesi gerekir , aynı şekilde sade giyinen bayan için renk seçimi bunu da göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

EK Bilgi ;

Sadece renk ve kıyafet seçimi dışında saç modelleri de saç renginizin duruşunu oldukça etkilemektedir , her saç modeli her renge uymaz bunu sakın aklınızdan çıkarmayan. Günlük saç modelleri yazımızda saç renklerine göre saç modellerini görebilirsiniz.

Bu yazıdan önce paylaştığımız Kırışıklık Giderici Yağlar konulu makalemizde anında kırışıklık giderici krem, kırışıklık giderici bitkisel çözüm ve kırışıklık giderici bitkisel kremler hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Pingback: Bal Köpüğü Saç Renkleri | Kadıngibi()

 • Pingback: Saç Renkleri Nasıl Seçilir ? | Kadıngibi()

 • cansu derenin saç rengine boyatmak istiyorum ancak numara bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

  • örnek saç rengini bize gönderirseniz, daha kolay yardımcı olabiliriz.

 • ayşe

  merhaba ten rengimi bir türlü bulamadığım için saç renkleri konusunda kararsız kalıyorum.

  • Kadın Gibi

   Ten rengi testlerini bir arkadaşınız ile birlikte tekrar denemenizi öneriyorum. Mutlaka bir fikir verecektir.

 • melahat

  saç renkleri için önerileri paylaşabilirmisiniz

  • Kadın Gibi

   Saç renkleri için öneriler sunan bir yazı dizisini kısa zaman içerisinde paylaşacağız. Teşekkürler

 • saç renklerinin boya olarak isimlerini paylaşabilirmisiniz , her yerde belli tonlar farklı farklı isimlerde geçiyor , alırken oldukça zorlanıyoruz

  • Kadın Gibi

   Saç renkleri boyalarını tanıttığımız bir yazı hazırlıyoruz 🙂 yorumunuz için teşekkür ederiz.

 • saç renkleri konusunda o kadar kararsızım ki ayrıca ten rengim konusunda da emin değilim farklı yöntemler varsa paylaşırmısınız ?

 • Yasemin

  buğday tenliler olarak en büyük sorunlarımdan biri saç rengi seçimiydi teşekkürler

  • beğendiğinize sevindim, iyi okumalar dilerim

 • nazli

  Bugün saçımi boyaticam beyaz tenliyim soguk ten rengine giriyorum galiba suan sacim siyah kisa ama daha açık renk istiyorum fikirlerinizi paylasirsaniz sewinirim