Cinsellik Sağlık

Cinsel Bölgeler Nasıl Temizlenir ?

Kadınların temizlik açısından en çok dikkat etmesi gereken bölgelerden biri cinsel bölge yani genital bölgedir. Bu bölge yapı itibariyle anüs ve idrar yollarıyla oldukça yakın bir konumdadır. Bu sebeple mikro organizma oluşmasına büyük ölçüde uygun bir atmosfere sahiptir.

Vajinal hücrelerin pH derecesinin 3.8 olduğu bilimsel olarak açıklandı. Yani oldukça hassas bir yapı olduğunu söylemek mümkündür. Öncelikle kadınların temizlik ve hijyen şartlarını gözden geçirerek yanlış bildiklerini öğrendikten sonra yapmamaları en sağlıklı yoldur.

Kadınlar açısından cinsel bölge temizliğinin en birincil kuralı vajinanın sürekli temiz ve kuru kalmasıdır. Tuvalet sonrası, havuzdan çıkınca ya da herhangi bir ihtimalle ıslanan vajinanın kurutulması gerekmektedir.

Ayrıca tuvalet sonrası temizlikte anüs mikrop olarak bağırsaklardan gelen organizmalara ev sahipliği yapabileceği için arkadan öne değil önden arkaya doğru silinmek kaydıyla temizlenmelidir. Sonrasında iç vajina diye adlandırılan kısım yanakların içinde var olan bölgedir.

genital bölge temizliği

Bu bölgenin yıkanması sadece doktorun vereceği kararlar neticesinde olmalıdır. Her zaman bu bölgeyi yıkamak oldukça zararlıdır. Ayrıca kullanılan temizlik malzemelerine ve bakım için gidilen kuaförün kullandığı ürünlere dikkat edilmelidir.

Kimyasal değeri olan bakım jelleri, şampuan ve sabunların vajinal bölgeyle kesinlikle teması olmamalıdır. Kuaförde kullanılan epilasyon malzemelerinin, ağda ve materyallerin sadece sizin için özel kullanıldığına ya da temiz olduğuna dikkat edin.

Cinsel ilişki sonrası vajina üzerinde kalmış meni (sperm) kalıntıları oldukça büyük bir mikrop ağına dönüşebilir. Bu sebepten dolayı cinsel bölgenin kesinlikle güzel bir şekilde duş alarak temizlenmesi gerekir.

Ergenlik dönemlerinde başlayarak menopoz dönemine kadar giden bir vajinal akıntı söz konusudur kadınlarda. Herkeste farklı şiddette ve farklı bir kıvamda olan bu akıntıların varlığı her zaman olandan daha fazla ya da daha az olması durumunda kesinlikle doktora başvurmanız gerekmektedir.

İlginizi çekebilir :  Hamilelikte Cinsel Yaşam

Vajinal temizlik genel sağlık açısından da oldukça önemlidir. Çünkü idrar yolları enfeksiyonuyla başlayabilecek rahatsızlıklar sağlığınızı tehdit edebilir. Kadın sağlığı üzerine kurulmuş olan dünya bazlı kurumların hepsi kadınların belli aralıklarla jinekolog muayenesinden geçmelerini belirtiyor.

Bu sayede temizliğe ve bakıma dikkat ettiğiniz halde başınıza gelebilecek bir problemde önceden tedbir alabilme imkanınız elinizde olur. Çünkü dikkat edilmemesi ve mikropların olduğundan daha hızlı üremesi mümkün olan bir bölgedir.

Bu yazıdan önce paylaştığımız Genital Bölgede Oluşabilecek Rahatsızlıklar konulu makalemizde genital bölge hastalıkları, genital bölge sorunları ve genital bölgedeki rahatsızlıklar hakkında bilgiler verilmektedir.