Saç Sağlık

Doğal saç gürleştirme yöntemleri

Saçlar en önemli güzellik göstergemizdir, bakımlı ve güzel görünmesi bizim için en önemli durumlardan biridir. Her bayan canlı, ışıl ışıl, hacimli ve gür saçlara sahip olmak ister, bu tamamen sizin elinizdedir ve birkaç pratik yöntem ile hayalinizdeki saçlara kavuşabilirsiniz.

Sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak demek, güçlü kuvvetli saç kökleri anlamı gelir ve bu olayı temelden çözmezseniz olmasını istediğiniz saçlara sahip olamazsınız.

Saçları etkileyen sebeplere baktığımız da ise, stres, yetersiz beslenme, yanlış şampuan ve krem tercihleri, düzleştirici ve maşayı bilinçsizce kullanmak, saçların düzenli bakımlarını ihmal etmemek gibi fazlaca sebep sıralayabiliriz. Aslında tüm sebeplere şöyle bir baktığımızda hepsinin yanlış ve bilinçsiz davranışlardan kaynaklı olduğunu anlayabiliriz.

Saç gürleştirme yöntemleri

Saç gürleştirme yöntemleri

Saç bakımı dipten tırnağa doğru ve kararlı bir şekilde yapılmalıdır, saçlarınızı sürekli alışık olduğu modelden farklı modellere çevirerek uzun süreç içerisinde ciddi zararlar verebilirsiniz. Ayrıca şampuan ve krem tercihlerinizde de kararlı olmak zorundasınız, bir ay bunu bir ay bunu kullanayım demekle saçlar sağlık kazanmaz, aksine daha çok zarar görür ve yıpranır.

Size özel saç tipinize uygun şampuan ve saç kremi seçmeniz gerek, ve bu ürünleri uzun süre boyunca değiştirmemelisiniz. Saç tipinize en uygun şampuan ve bakım ürünlerini hekimlerden dahi öğrenebilirsiniz, çünkü saç problemleri günümüzde gerçekten ciddi boyutlara ulaşmıştır, bunun en büyük sebebi piyasada birçok kalitesiz ve zararlı ürünlerin bulunmasıdır.

Bu içeriğimiz de sizlere doğal yöntemlerle saçlarımızı kuvvetlendirmeyi, gürleştirmeyi ve daha bakımlı hale getirmeyi anlatacağım, saçlara etki eden zararlı olaylardan yukarıda bahsetmiştik şimdi bunlarla nasıl başa çıkabiliriz ona bakalım ;

Daha sağlıklı saçlara kavuşmak için okumaya devam edin 🙂

Saçları gürleştirmek için neler yapılmalı ?

Doğal olarak saç gürleştirme yöntemlerini anlatmadan evvel sizlere dikkat etmeniz gereken yöntemleri anlatacağım, bu uyarıları görmezden geldiğiniz takdirde saçlarınızda herhangi bir iyileşme belirtisi olmayacaktır ! Bu yüzden dikkatli inceleyiniz.

İlginizi çekebilir :  Aspir Yağı Faydaları
Saçlara şekil verici aletlerin kullanımı 

Saçlarımıza şekil vermek için kullandığımız düzleştirici, maşa, fön makinesi gibi sıcaklık yardımıyla kullanılan aletleri sık kullanmaktan kaçınmalısınız, tamamen kullanmayın demiyorum ama gün aşırı kesinlikle kullanmayın. Arada bırakın saçlarınız kendine gelsin, dinlensin ve canlansın. Ayrıca bu aletleri kullanırken ısı derecesini yüksek değerlere kesinlikle getirmeyin, orta aralıklı değerlerde kullanmanız en sağlıklı yöntemlerdir.

doğal saç bakımı

Saç kırıklarına dikkat edin !

Belli dönemlerde her bayanda saç kırıkları meydana gelir, bu kırıkları ihmal ettiğiniz takdirde saçlarınızın uzama süresi azalacak ve güçsüzleşmesi daha hızlı olacaktır. Güçsüzleşen saçlarda zamanla dökülerek size aşırı motivasyon kaybı yaşatır. Kırıklarınızı kontrol edin ! ve arttığını düşündüğünüz de hemen kuaföre giderek onları aldırın. Asla zaman kaybetmeyin, ayrıca saçlarınızı ıslak halde iken değil, kuru halde iken tararsanız kırıklarınızı daha rahat olarak fark edebilirsiniz. Kuru halde saç taramak kırık oluşumunu da biraz azaltacaktır.

Saç besleyici bitkisel ürünler 

Saçı beslediği bilimsel olarak kanıtlanmış bazı ürünler bulunmaktadır, bunlar zeytinyağı, sarımsak gibi ürünlerdir. Bu ürünlerden yapılan kaliteli firmalara ait besleyici krem ve şampuanları kullanabilirsiniz.  Dikkat edin rastgele televizyonlarda veya internette satılanlardan değil, eczane ve büyük marketlerde satılanlardan kullanabilirsiniz. Bu ürünler saçlarınızı ciddi derecede besleyecek ve eski gücünü yerine getirecektir.

Bitkisel yöntemleri zaten ayrıca yazımızın diğer kısmında sizlere aktaracağım, hazırlayacağınız bitkisel ürünleri bu destekleyici ürünler ile birlikte kullandığınızda sağlıklı saçlara kavuşmak bir hayal olmayacak !

Saçları dinlendirin !

Aslında en önemli hususlardan birisi saçları dinlendirmek, mesela gün aşırı saç yıkamak veya günde 2’den fazla saç yıkamak saçları fazlasıyla yağlandırır. Yağlanan saçlarda sürekli yıkanmak ister, bu  sefer yıkama süresi geçerse bu yağ saça zarar verir ve güçsüzleştirir.

Saçlarınızı belirlediğiniz belli periyotlar halinde yıkayın ve bu periyotun dışına kesinlikle çıkmayın. Sürekli olarak saç spreyi ve jöle kullanmaktan vazgeçin arada saçı olduğu gibi bırakıp dinlendirin. Saçların saç kurutma makinesi yerine doğal kuruması da çok önemlidir.

bitkisel saç gürleştirme

bitkisel saç gürleştirme

Saç gürleştirmek için bitkisel çözümler

İşe yaradığı kesin olarak kanıtlanmış birkaç bitkisel saç gürleştirme yönteminden bahsedeceğim, bu yöntemleri haftada sadece bir kez uygulayın,fazla uygulama saçlara zarar verebilir. Etkisi son derece yüksek olduğu için bu şekilde kullanmak en doğrusu olacaktır.

İlginizi çekebilir :  Bayanlarda Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar ?

Sarımsak ile doğal saç bakımı

Saç bakımı ve gürleştirme yöntemlerinin bir numaralı bitkisel ürünü sarımsaktır. Dünyaca ünlü birçok saç bakım firması ürünlerinde sarımsak özünü mutlaka kullanırlar, çünkü kesinlikle işe yaramaktadır. Evlerinizde kolaylıkla sarımsak özlü saç bakım kürü oluşturabilirsiniz.

Üç diş sarımsak tanesini soyup, güzelce ezdikten sonra saç diplerinize uyguluyorsunuz. Özellikle saçların dip kısmına yani deri kısmına ulaşması gerekiyor çünkü etkisini burada gösteriyor. Yani saç tellerinize uygulamanızın hiçbir etkisi olmayacaktır. Saç diplerinize uyguladıktan bir saat sonra yıkayabilirsiniz. Her hafta aynı gün bu işlemi yapmaya devam edebilirsiniz, sonuç mükemmel olacaktır.

Sarımsağın saçınıza yapacağı etkiler

 • Yeni çıkan saç tellerinin daha sağlam olmasına sebep olur.
 • Yeni çıkan saç tellerinin sıklaşmasını sağlar.
 • Saçlarınızı daha gür bir hale getirir ve dolgun görünmesini sağlar.

Isırgan otu ile doğal saç bakımı

Isırgan otu’da sarımsak gibi saçlara mükemmel etki eden mucizevi bir bitkidir. Isırganlı otlu şampuanlar ve saç kremleri piyasada çokca bulunuyor, nedeni ise saça etkisi kanıtlanmış olan bir ürün olmasıdır. Isırgan otu saçlarınızı gürleştirecek, hızlı uzamasını ve olduğundan daha sağlam hale gelmesini sağlayacaktır. Evde kolayca uygulanabilen bu bitkiyi, nasıl kullanacağınız ona bakalım !

Kaynamakta olan bir tencere dolusu suyun içerisine yeteri miktarda ısırgan otunu koyun ve biraz kaynadıktan sonra altını kapatın. Demlenmesini bekledikten sonra süzerek, kullanama hazır hale getirebilirsiniz. Karışımın sıcaklığı gittikten normal hale geldikten sonra bu su ile saçlarınızı yıkayın. Isırgan otu ile yıkadığınız saçları bir saat kadar kurumaya bırakın ve sonrasında normal su ile temizleyebilirsiniz.

Isırgan otunun saça etkileri;

 • Yeni çıkan saç tellerinin daha sağlam, kalın ve gür olmasına yarar
 • Saçların iyice hava almasını sağlayarak, saç dökülmelerini muazzam derecede engeller
 • Saç diplerine direk etki ederek olduğundan daha hızlı uzamasını sağlar
 • Saçları kalınlaştırır ve gürleştirici etki verir
İlginizi çekebilir :  Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Sebebi

Karanfil ile doğal saç bakımı

Karanfil bitkisi de saç için onarıcı ve güçlendirici etkiye sahip bir bitkidir. Özelliklere saçlara hacim kazandırır ve ferah yapısı sayesinde saçların nefes almasını kendine gelmesini sağlar. Haftada bir kez uygulanmasını kesinlikle tavsiye edebilirim, etkisi güzel olacaktır. Herhangi bir zararı kesinlikle yoktur.

Pazarda ve aktarlardan temin edebileceğiniz kurumuş karanfil bitkisini, yine ısırgan otu gibi kaynayan su içerisinde demledikten sonra, süzdüğünüz su ile saçlarınızı güzel bir şekilde yıkıyorsunuz, yaklaşık bir saat bu şekilde bekledikten sonra temizleyebilirsiniz.

Karanfilin saça etkileri;

 • Saçların daha fazla hacimlenmesini sağlar
 • Saçların nefes almasını sağlayarak ve dinlendirir
 • Saç uzama hızını arttırır ve kırıklardan kurtulmasını sağlar
 • Saç dökülmelerini engeller ve gürleştirir

Bu yazıdan önce paylaştığımız Bayan Saç Kesim Modelleri ve İsimleri konulu makalemizde ıslak saç modelleri, saç ve saç kesim modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.