Anne & Bebek Sağlık

Erken Yaşta Doğum Yapmak ?

Erken yaşta görülen hamilelik hem anne hem de bebek için risk taşır. Erken yaş denilen yaş grubu 19 yaş ve altıdır. Bu yaşlarda oluşan hamileliklere adolesan hamilelik denir. Adolesan dönem çocukluk veyetişkin arasındaki evreyi tamamlar. Erken yaşta hamile kalan ve doğum yapan kadınlar 20 – 29 yaş arasında doğum yapanlar ile karşılaştırıldığın da anne ölümlerin de artış görülür.

ERKEN YAŞTA HAMİLELİĞİN RİSKLERİ

-Erken ve düşük doğum riski fazladır.

-Doğan çockların da ileride erken yaşta hamile kalma riski fazladır.

-Bu çocuklar da suça eğilim oranı daha fazladır.

-Bu hamilelikler de doğan çocuklar da bilinçsel anlama becerileri daha düşüktür.

-Okul başarıları daha düşüktür.

-Erken yaşta hamilelikler de doğumdan sonra ölüm oranı normalden daha fazladır.Anne yaşı ne kadar küçükse risk o kadar fazladır. 10 – 15 yaş arası hamilelikler de bebek ölüm oranı % 55 ortalamasında , 16-17 yaş hamileliklerin de %19 kadar , 18 – 19 yaş arasında %6 oranındadır.

Bu yazıdan önce paylaştığımız Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları konulu makalemizde ağız kokmasını engelleme, ağız kokusu ve ağız kokusu nasıl engellenir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi çekebilir :  Kalça Büyütme Ameliyatı
  • Hülya Donat

    Maalesef birçok genç arkadaşlarımız çok çok erken hatta çocuk diyebileceğimiz yaşlarda doğum yapıyorlar. Okullarda , köylerde ve uzak kasabalarda aile ve çocuk planlaması ile ilgili eğitim , derslere başlanmalı hemen. Yoksa ölüm vakalarını daha çok duyacağız.