Sağlık

Kadınlarda adet kanaması kaç günde bir olur ?

Kadınlarda yaşanan adet kanamaları düzenli bir süreklilikte olmakla beraber bazı durumlarda düzensiz olabilir.  Vücuttaki hormonsal ve fizyolojik hareketlerin adet düzensizliğine de yol açabildiğini unutmamalısınız.

Adet kanamalarının (regl dönemi) yaklaşık 2 ile 7 gün arasında sürmesi normal beklenen tahmini adet süredir. Aslında kadınların adet dönemi yaklaşık 30 günlük bir süredir, fakat bu sürenin sadece belli bir bölümünde adet kanamaları olmaktadır. Adet kanamalarının başladığı süre 30 günlük adet döneminin tam ortasına denk gelmektedir.

Bu bilgiler önemsiz gibi gözükse de aslında gebelik durumlarının oluşmasında temel niteliktedir. Bu konu ile detaylı araştırma yaparak adet döneminizin doğurganlık durumuna nasıl etki ettiğini öğrenebilirsiniz.

Kadınlarda adet kanamaları kaç günde olur

Kadınlarda adet kanamaları kaç günde olur

Normal adet kanaması aralıkları nedir ?

Normal bir adet kanaması ile diğer kanama arasında en az 21 en fazla 35 gün süre geçmesi kabul edilir süreler arasındadır. Bu sürelerin altında veya üzerindeki durumlarda vücut üzerinde gerçekleşmiş bir değişiklik olma ihtimali yüksektir.

Bu değişiklik gebe kalmanız, cinsel bölgenizdeki bir problem, mide rahatsızlıkları, psikolojik problemler gibi farklı farklı olabilir. Bundan dolayı eğer normal beklenen süreden çok farklı dönemlerde adet oluyorsanız, bir doktor tarafından kontrol edilmenizde fayda var.

İlginizi çekebilir : Ovulasyon testi hamile kalınabilir mi ?

Adet kanamalarının miktarı ?

Değerlendirilmesi zor fakat ciddi bir konudur. Olası sağlık problemlerinden ötürü fazla kanama gerçekleşmesi, çok ciddi problemlere yol açabilir. Normal adet kanamalarından genellikle günde 3-5 ped değiştirilmesi uygundur.

Fakat adet kanamasının fazlalığından dolayı bu değişiklik sayısı 5 ve üzerine çıkıyorsa, normal olandan farklı bir durum söz konusu olabilir. Sadece 1 ped değiştiriyor olabilirsiniz, bu da oldukça normaldir, kanamanın azlığı bir sorun teşkil etmemektedir.

İlginizi çekebilir : Kadınlarda düzensiz adet kanamaları 

Menopoz dönemi öncesi düzensizleşmesi normaldir ?

Adet dönemi düzensizliklerinin tek geçerli sebeplerinden biri, menopoz dönemlerine geçiştir. Bu geçiş süresinde yaşanan adet düzensizlikleri oldukça normal ve olağan durumlardan biridir. Çünkü yumurtalık düzeyleri değişmeye başlamıştır. Bu nedenle menopoz dönemine girecek bayanlar düzensiz adet görmeye başlar.

Düzensiz adet kanamaları

Düzensiz adet kanamaları

Adet döneminin aniden kesilmesi ?

Bazı olası durumlarda adet döneminizin ortasında aniden kesilmeler yaşanabilir. Bu durum özellikle psikolojik etkilere bağlı olmakla birlikte, içinde bulunduğunuz sağlık durumundan kaynaklı da olabilmektedir. Örneğin doğum kontrol hapı gibi bazı ilaçlar kullanıyorsanız, bu direk adet kanamanızın durmasına ve düzensizleşmesine neden olabilir.

İlginizi çekebilir :  Kadınlarda Düzensiz Adet Kanamaları

Bunun haricinde stres, menopoz, aşırı kilo kaybı ve aşırı kilo alma, yoğun spor ve egzersiz programları da adet kesilmesinden son derece etkilidir. Adet dönemine girildiğinde sağlıklı bir şekilde atlatmak için daha dikkatli davranmalı ve vücudu fazla zorlamaktan kaçınmalısınız.

Adet dönemlerinde dikkat edilmesi gerekenler ?

Öncelikle sağlıklı bir adet dönemi geçirilmesi için kesinlikle bir adet günlüğü tutulmasını öneriyorum. Adet döneminizin başlangıç ve bitiş tarihlerini not alarak, dönemsel olarak ne kadar düzenli ilerlediğini gözlemleyebilirsiniz. Bu günlük için ayrıca mobil uygulamalarda mevcut, adet takvimi mobil uygulamalarını indirerek adet aralıklarınızı oradan da takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Adet dönemi nasıl düzene girer ?

Adet dönemlerinizi takip etmek size sağlığınızın ve ilerde eğer niyetinizin varsa hamile kalma şansınızı arttırıcı bir çok ipucu sunacaktır. Çünkü gebelik, adet dönemleri ile yakından bağlantılıdır. Ayrıca birçok sağlık sorunlarının belirtisi de düzensiz adet kanamaları ve aniden oluşan adet kesintileridir. Tüm bunları takip etmek ve bilmek size büyük kolaylık olacaktır.

Adet geciktirici ilaçları kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum, bu tür ilaçlar evet işe yarar ve adetinizi geciktirir. Fakat sonrasında adet döneminizin uzun süre düzene girmez. Eğer evli isenizde gebelik şansınızı kendi ellerinizle bir süre ertelemiş olursunuz. Ayrıca bu ilaçlar direk olarak hormonal ve yumurtalıklarınıza etki ettiği için kısırlaştırma tehlikesini de beraberinde getirir. Bu yüzden oldukça dikkat etmeli ve çok mecbur kalmadıkça kullanmamalısınızç

Bu yazıdan önce paylaştığımız Lazer epilasyon işe yararmı ? konulu makalemizde bayan lazer epilasyon, epilasyon ve lazer epilasyon hakkında bilgiler verilmektedir.