Cinsellik

Kadınlarda Boşalamama Sorunu

Yapılan araştırmalar cinsel isteksizlikten sonra kadınlarda en sık görülen Cinsel Sorunun boşalamama olduğunu göstermiştir. Değişik kaynaklardan alınan bilgilere göre  % 5 ile%25 arasında bildirilmektedir. Buna göre neredeyse her 100 bayandan 25’inde orgazm sorunu olduğunu söyleyebiliriz.

Düşük eğitimli, finansal sıkıntılı, mutlu olmayan, çok dindari ve sağlık problemi sıkıntılı olan bayanlarda boşalma sorunu daha yaygındır.

 

Kadınlarda Boşalamama Sorunu

Kadınlarda Boşalamama Sorunu

Orgazm olamamanın en çok görülen sebeplerinden, kadının fiziksel olarak yeterince hissetmemiş olmasıdır. Yalnızca cinsel ilişki ile kadının orgazm olmasını ummak yanlıştır. Bayanların genelinde direk klitoris üzerine hissetme olmadan boşalma olmaz. Bu nedenle sorunun çözümü için önce, bayanların kendi bedenini tanıyıp nasıl bir uyarımla orgazm olabileceğini öğrenmesi gerekir. Daha sonra ise eşinize rehberlik yaparak kendisini nasıl uyarması gerektiğini göstermelidir.

Orgazm sorununda aşağıda sıraladığımız biyolojik etkiker de yol açabilir:

Karın ve kalça bölgesine yapılan ameliyatlar,

Depresyon, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar gibi,

Damar sistemi ile ilgili hastalıklar,

Nörolojik hastalıklar,

Hormon eksikliği.

Boşalmayı zorlaştıran bazı psikolojik etkenleri ya da nedenleri  ve yapılması gerekenler ise şöyle sıralayabiliriz;

Kadınlarda Orgazm Sorunu

Kadınlarda Orgazm Sorunu

1- Sevişirken karşı tarafla beraber zevk alabilmeye değil de boşalmaya odaklanmak yanlıştır. Aslolan zevk almaktır. Orgazm ana yemeğin arkasından yenilen bir tatlı olarak düşünülmelidir. İyi bir yemekten sonra bazen tatlı yemesekte olur.

2- Kontrolü kaybedip kontrolün karşı tarafa geçmesinden korkulmamalıdır. Sevişme sırasında zihinsel ve bedensel olarak mümkün olduğu kadar gevşek olunmalıdır.

3- Fiziksel olarak kendimizden memnun olmamak boşalmamızı engelleyebilir. Vücudunuza çıplak olarak izlemekten, kendinize dokunmaktan çekinmeyin. Bunları eşinizin de yapmasına engel olmayın ve izin verin.

4- Cinsel anlamda baskıcı bir ortamda yetişmek de karşı cins ile birleşmekten utanmaya veya çekinmeye yol açar. Cinsellik hakkındaki bilgilerinizi arttırıp korkularınızdan uzaklaşabilirsiniz. Bunun için bol bol okumak faydalıdır.

İlginizi çekebilir :  Ovulasyon Testi ile Hamile Kalanlar

5- Sevişme esnasında rahat edebileceğiniz sessiz bir ortam hazırlayın. Telefon veya kapı çalması, çocuk ağlaması, başkaları tarafından sesinizin duyulması gibi kaygılar olmamalıdır.

6- Eşinizle aranızda yaşanan sorunları evinizin yatak odasına götürürseniz iyi bir sevişme esnasında boşalmada olmayabilir. Öncelikle sorunlarınızı çözün. Unutmayın ki öfkeyle haz pek bir arada olmaz.

7- Sevişme sırasında yaşadığınuz andan farklı değişik fantaziler deneyin ya da en azından hayal etmeye çalışın.

8- Klitorisinizin uyarılabilmesi için size en uygun pozisyonunu ayarlayın ve eşinize nasıl daha çok uyarıldığınızı gösterin.

Bir önceki yazımız olan Bayanlarda Cinsel Gücü Arttıran Yiyecekler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.