Cinsellik Sağlık

Vajinismus Nedir ve Belirtileri

Vajinismus, kadınlarda görülen cinsel bir işlev problemidir. Pelvis kaslarının istem dışı kasılarak cinsel birleşme esnasında acı ve ağrıya neden olması veya cinsel birleşmenin gerçekleşememesine vajinismus denir.

Öncelikle vajinismusun fiziksel bir engelden mi olup olmadığını araştırılır. Jinekoloğa veya uzman kişilere danışılır. Eğer fiziksel bir engel tespit edilmemişse psikoloji ve terapi konusunda uzman kişilere başvurulur.

Vajinismus belirtileri; cinsel ilişkiden zevk alınamaması, cinsel birleşme esnasında cinsel bölgede ağrı hissetme, partneriniz veya eşinizle cinsel ilişkiye girmekten korkma sonucu ilişkiye girilememesi veya cinsel ilişkiyi sonlandıramamak , cinsel ilişkiye kısmen girilebilmesi , penisin bir kısmının vajinaya girebilmesi ,vajinanın içine parmağınızı yerleştirememe ,vajinal ultrasona girememe, vajina içine tampon yerleştirememe, tıbbi nedenlerden dolayı kullanılması gereken ilaçları kullanamama gibi nedenlerdir.

Vajinismus problemi olan kişiler ön sevişme anında zevk almakta ve rahatlamaktadır. Partneri veya eşi veya kendisi tarafından elle klitoris uyarılarak orgazm olabilmektedirler. Bu hastaların pek çoğu cinsel birleşme olmaksızın sürtünme ile de orgazm yaşayabilmektedirler. Tek problem penisin vajina içine girmesidir. Birleşme esnasında hasta korku içinde kasılır, bacaklarını kapatarak eşini iter ve ilişkiyi sonlandırır. Bu durumda kocalar eşlerine hoşgörülü davranmalıdır. Eşlerine baskı yapmamalı, anlayış göstermeleri, farklı yöntemlerle eşlerini mutlu edebilmeyi başarmayı öğrenmelidirler.

Ayrıca vajinismus hastası olan kadınlar hastalıklarını gizleyerek kocalarını mutlu etmek yerine tedavi olma tercih etmelidirler. Hastalığın nedenine uygun olarak jinekolog veya psikoloji uzmanları yardımıyla tedavi olunmalıdır. Cinsel ilişki acı duymak için değil, zevk almak içindir.

Bu yazıdan önce paylaştığımız Cinsel İlişkide Korunma Yolları konulu makalemizde cinsel ilişkide korunma, cinsel ilişkide korunma yolları ve cinsel ilişkide nasıl korunurum hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi çekebilir :  Hamilelikte Cinsel Yaşam