Kadıngibi

Yüzde Oluşan Güneş Lekeleri ve Siyah İzler İçin Çözümler

Güneş deride iz bırakır özellikle beyaz tenli kadınlarda güneş cilde zarar verir.Koyu renkli izler , çiller ve renk çeşitlilikleri zamanında önlem alınmadığı zaman kalıcı olabilir.Çilleri , siyah lekeler ,gebelik sonrası oluşan izler , burun altında ve dudak üstünde oluşan kahverengi bıyık görünümü veren lekeleri yok etmenin yöntemleri mevcuttur.

Güneş Lekesinin Tedavisi

Doktorlar tarafından yapılan özel bir ışın olan wood ışını ile lekelerin derinin hangi tabakasında olduğunu ve derecesini öğrenebilir ve bu sonuca göre tedavi yöntemleri geliştirebilir.Genellikle tedavi süreci maalesef uzundur.Güneş ışınlarının zararlı etkilerine engel olmak için genel çözümler , kozmetik ürünleri kullanmak ve vücudumuzun güneş duyarlılığını arttıran ilaçları kullanmayı sınırlandırmaktır.Kozmetik koruyucular en az 15 faktörlü, hem UV-A hem UV-B korumalı krem olmalı, yaz ve kış 4 mevsim kullanılmalıdır.

Kimyasal Peeling

Derinin soyulmasında kimyasal peeling tedavisi önemlidir.Çünkü derinin üst tabakasının soyulması ile lekeyi oluşturan melanin pigmenti yavaş yavaş yok olur.Tedavide derin peelingler yan etkileri yüzünden tercih edilmemektedir.Peeling amacıyla kullanılan ürünler arasında alfa hidroksi asitler (AHA) , fenol beta hidroksi asitler , kojik asitler ve salisilik asitler yer alır.Kimyasal peeling topikal kimyasal soyucular ile kullanılır.Peeling türüne göre tedavi 3-8 seans uygulanabilir.En çok görülen yan etkiler kızarıklık, kabuklanma ve deride hassasiyettir.Bu etkiler 3-10 günde gerilemektedir.

Krioterapi(Dondurma terapisi)

Diğer tedavi yollarından biridir.Özellikle dirençli lekelerde tercih edilmektedir.Dondurma tedavisi likid nitrojen veya karbondioksit karı ile uygulanabilmektedir.Seans sayısı hastalığın derecesine göre değişmektedir.

Lazer tedavisi

Lazer seçeneği pigmentasyon tedavisinde diğer bir seçenektir.Özellikle dirençli olgularda önerilmektedir.Deride melanin pigmenti yer alan hücreleri yok ederek ve deriyi soyarak etkili olur. Hücreler tekrar yenilendikten sonra tedavi başarıyla sonuçlanır.Lazer tedavisinde deride kaşıntı,kabuklanma,ağrı,yanma ve morarma gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Çillenme
Çillenme

Çillenme

Sık karşılaşılan bir sorun da çillenmedir.Bu hastalar özellikle bahar ve yaz aylarında güneş ışınlarından kaçınmalı ve güneş ışınlarından cildi koruyan ürünler kullanmalıdırlar.

Yorum ekle