Kadingibi.com

Ayak Kokusuna İyi Gelen Doğal Yöntemler

Peki diğer etkenler ve ayak kokusu çözüm önerisi nelerdir? Sizler için araştırdık.

Ayak Kokusuna İyi Gelen Doğal Yöntemler!

Terin kendisi kokusuz olsa da terleme bazı bakteriler için elverişli bir ortam oluşturuyor ve bu da ayak kokusu probleminin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Günlük hayatta ayak kokusu problemi yaşıyorsanız bunu hafifletmek için bazı doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

İşte ayak kokusuna karşı uygulayabileceğiniz doğal yöntemler

Ayak kokusunu önlemek için karbonat kullana bilirsiniz. Karbonat ayak terinin pH değerini nötralize ettiği için  ayak kokusuna neden olan bakterilerin sayısını da azaltacaktır.

Bunun için ayaklarınızın sığacağı büyüklükte bir leğeni ılık suyla doldurun ve içine 2 tatlı kaşığı kadar karbonat atın. Ayaklarınızı bu karbonatlı suda 20 dakika kadar bekletin. Koku azalana kadar 1 hafta boyunca bu işlemi her akşam tekrarlayın. Ayak kokusunun azaldığını göreceksiniz.

İlginizi çekebilir :  Ayak Kokusu Nasıl Giderilir? Kesin Çözüm Önerisi

Ayak kokusundan kurtulmada kullanacağınız bir diğer şey de lavanta yağı. Kokuya yol açan bakterileri temizleyen lavanta yağı ayaklara güzel bir koku verdiği gibi aynı zamanda ayak mantarı oluşumunu da engellemede etkili. Lavanta yağını uygulamak da son derece basit.

Leğeni ılık suyla doldurduktan sonra içine 10-15 damla lavanta yağı damlatın ve ayaklarınızı 15-20 dakika kadar bu suda bekletin. Bu işlemi birkaç gün boyunca günde 2 defa uygulamaya özen gösterin.

İlginizi çekebilir :  Bayanlarda Ayak Kokusu ve Çözüm Önerisi!

Ayak kokusunu önlemede kullanacağız doğal yöntemlerden biri de siyah çay. Çayın içinde bulunan tanik asit denilen asit türü ayak derisinde yer alan gözenekleri küçültmeye yardımcı oluyor ve bakterilere karşı ayakları koruyor.

Siyah çay ile ayak kokusu önlemek için 2-3 tane poşet çayı çaydanlıkta bir süre demleyin. Daha sonra demlediğiniz bu çayı  yarıya kadar su doldurduğunuz bir leğene boşaltın. Ayaklarınızı 15-20 dakika bu suda bekletin.

İlginizi çekebilir :  Evde Ayak Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Sirke de içerdiği asit sayesinde bakterilerin yaşamasına elverişli olan ortamı ortadan kaldırmada oldukça etkili. Sirke ile ayak kokusunu önlemek için ayaklarınızın sığacağı bir leğeni ılık su ile doldurun. Bu suya 2 su bardağı sirke ekleyin ve ayaklarınızı bu sirkeli suda 10-20 dakika kadar bekletin.

Bu işlem sonrası ayaklarınız sirkeye kokabilir. Sirke kokusunu çıkarmak için ayaklarınızı sabunlu su ile güzelce yıkayın ve kurulayın.

Yorum Yap