Kadıngibi

Bayanlarda Aşırı Terleme Nedenleri

Vücudun natürel işlemi olan terleme ilkbahar ve yaz aylarının sıcaklarında herkesi daha çok etkilemektedir. Ancak doğal bir durum olan terlemeyi en azından düzene sokmak ve temiz kokmak için çaba sarf etmek gerekir. Bunun için yapılması gereken dengeli beslenmek, spor yapmak ve deodorant kullanmaktır.

Neden terliyoruz?

İnsan, doğada en çok terleyen canlılardan biridir. Doğduktan sonra 1-2 hafta içinde, vücut ter üretmeye başlamaktadır. Bebeklerin ter miktarı çok az olduğundan sıkça ateşlenmektedirler. Vücudun ısı dengesini yeniden kurmak için ısıyı dışarı atmak gerekir. Bu da terleme yoluyla yapılır. Bu yüzden terlemeyi günlük olarak görmek ve sadece kötü kokuları en aza indirmek gerekir. Koltuk altındaki terlemenin belirgin nedeni, sürekli kapalı olmasından dolayı terin buharlaşamamasıdır.

Ter bezleri

Ter bezleri Her insanın vücudunda, çeşitli azalara dağılmış şekilde bulunmaktadır. Baz fonksiyonu, ısı düzenlemesi olan bu ter bezleri ile vücutta yalnızca ter değil, paralel zamanda bazı toksin maddeler ve tuz da atılıyor. Bu sebeple, sağlıklı bir yaşam sürmek için terlemek oldukça önemlidir.

Ancak her şeyin olduğu gibi, terlemenin de aşırısı hastalık belirtisi olabilir. Muazzam bölgesel terleme, sempatik sinir sistemi diye bilinen ve adrenalin içeren sistemin ekstra uyarılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu sistemin fazla uyarılmasına sebebiyet veren bazı hastalıklar da olabilmektedir. Aşırı terlemek çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir.

Çeşitli böbrek hastalığı
Çeşitli hormon bozuklukları
Tiroit bezlerindeki sorunlar
Bayanların menopoza girilmesi hali ve adet düzensizlikleri
Şeker hastalığı

Eğer bayanlarda veya erkekler de çok fazla terleme oluyor ve kokusu pis ise mutlaka bir doktora danışmalıdır. Kadınlarda ter kokusunun rahatsız edici seviyede olması bir hastalık belirtisi olabilir.

Ter kokusunun nedeni nedir ?

Geçmişten günümüze nefret edilen ter kokusunun en önemli sebebi bakterilerdir. Ter bezin de üretilen salgı, en başta kokusuz olmaktadır. Fakat bakteriler bu salgıyla beslenmektedir. Koltuk altında her 1 santimetrekarede fark edilemeyen milyonlarca bakterinin yaşadığını biliyor muydunuz? Ayrıca ağızdan alınan her besinin ter kokusunu etkilediği açıkça bilinmektedir.

Sağlıklı beslenip, spor yapmak hem kendinizi hem de vücut ısısını dengeleyecektir.

Yorum Yap