Kadıngibi

Dudak Kuruluğunu Önlemek

Genelde havaların soğumaya başlaması ile dudaklar hemen çatlamaya ve kurumaya başlar. Bazen kuruluktan kanayabilir. Dudakların derileri çok ince olduğundan nazik ve dayanıksızdır. Dudağın üzerinde ölü hücrelerden oluşmuş bir tabaka mevcut olmaktadır. Ayrıca kırmızı görüm olmasını sağlayan kılcal damarlar bulunmaktadır.

Dudakların derisi ısıyı dengelemesi ve yağ bezlerinin ve ter salgılayıcı bezlerle bile kendini dış etkenlerden koruyamaz. Bu durumlar onu dış etkenlerden kendini savunmasına engel olurlar. Kış mevsiminde soğuk hava sebebi ile salgınlar daha fazladır. Özellikle nezle ve grip hastalığına yakalanma oranı çok yüksektir. Bu nedenle bu hastalığa yakalanan kişiler burun mukozası tıkalı olduğu için ağızdan nefes almak zorunda kalırlar.

Böylece ağızdan nefes alınması kişinin dudaklarının daha fazla kurumasına neden olmaktadır. Düzenli ve gerekli bakımlar dudağa yapılmaz ise kısa süre içinde kururlar. Çatlayarak kişiye rahatsızlık verir ve kuruluktan dolayı gerilmeler söz konusu olmaktadır. Genel olarak çok fazla gülen kişilerde de dudakları fazla gerildiğinden ince çatlaklar oluşur ve bunun sonucunda acı verirler.

Yorum Yap