Kadıngibi

Gebelikte Korunma İçin Yapılması Gerekenler

Doğum kontrol yöntemleri , oral kontraseptif kullanımı, doğum kontrol hapları,dışarı boşalma,kondom kullanımı gibi birçok korunma yöntemleri vardır.Ancak bunlardan dışarı boşalma yöntemi risk içermektedir.Çünkü dışarı boşalmadan da önce penisin içeride olduğu zaman gelen zevk suyunun içinde sağlıklı spermler bulunabilir ve bunlar rahim yolundan ulaşarak hamileliğe yol açabilir.Tıbbi korunma yöntemleri doğum kontrol hapları,kondom kullanımı,iğne gibi yollar en güvenilir yöntemlerdir.

Türkiye’de ortalama yılda 1.5 milyon bebek doğum yapıyor ve 5 bin tane kürtaj yapılıyor.Türk halkının yüzde 36’sının doğum kontrol metodu kullanmadığı, yüzde 28’inin takvim, geri çekme gibi geleneksel gebelikten korunma yöntemleri’ni tercih ettiği belirtiliyor. Sadece yüzde 36’lık kesimin spiral, prezervatif, hap, implant, diyafram, kısırlaştırma gibi modern yöntemler kullandığı vurgulanıyor. 

Gebelikten Korunma
Gebelikten Korunma

Spiral

Spiral kullananlarda kısırlık riskinin 2 kat daha fazla olduğunu vurgulayan uzmanlar, hiç çocuk doğurmayan kadınlarda kullanımının tartışıldığını bildirdi. Uzmanlar, çocuğu olmayanlar, anemik hastalar, uzun adetleri olanlar, sancılı adet görenler ve kendiliğinden spirali düşen kadınların spirali dikkatli seçmesi gerektiğine işaret etti.

Haplar

Doğum kontrol hapları hanımlar tarafından çok kullanılan korunma yöntemlerinden biridir.Ayrıca başarısızlık oranı 0.2 gibi çok düşüktür.Uzmanların doğum kontrol haplarının kullanımın ayrıca rahim kanseri gibi hastalıkları da önlediği söylemektedirler.Ama bunun tam tersine meme kanseri olma olasılığı artabilir.Bu yüzden hap seçimini doktorunuzun yapması önemle rica olunur.

İğneler(3 aylık)

3 aylık iğne kullanılmasında uzmanlar yine genital bölge hastalıklarının azalmasında fayda sağladığını ve hamilelikte korunmada yüzde 98 kadar fayda sağladığını söylemektedirler.Ayrıca menopoz ve kanamaların yok olmasında iğne yönteminin desteği olduğu görülmektedir.7

İmplantlar

Korunma yöntemlerinden biri de olan cilt altına yerleştirilen implantlardır.Uzmanlar son zamanlarda tek çubuk içeren implantlarında üretildiği ifade etti.Son yapılan araştırmalara göre implant yönteminin bugüne kadar hiç başarısızla sonuçlanmadığını yani doğum kontrolde en etkin yolun olduğu ortaya çıkmıştır.

Kısırlaştırma

Ortalama 30 yaş ve üstü arasında en çok tercih ediliyor. Çünkü bu yaştan önce boşanma daha olasıdır ve bunu seçecek kişinin çok iyi karar vermesi gerekiyor çünkü bu yöntemi seçen kullanıcı geri dönüşün olmadığını bilip, iyice anlamalı.

Yorum ekle