Kadingibi.com
genital bölge rahatsızlıkları
genital bölge rahatsızlıkları

Genital Bölgede Oluşabilecek Rahatsızlıklar

Genital bölge konum itibariyle oldukça riskli bir bölgede yer alır. Anüs ve idrar yollarının kesiştiği yerdeki konumuyla yeteri kadar temizlik ve bakımı yapılmadığı takdirde mikrop kaparak başınıza hiç beklenmedik dertler açabilir. Vajinal temizlikte dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır.

Bu hususlara dikkat edilmesi rahatsızlıkları önlemek için yeterli değildir. Çünkü kullanılan bakım ve temizlik ürünleri de vajinada bir sorun teşkil edebilir.

Genital Bölgede Oluşabilecek Rahatsızlıklardan Kurtulmak

Vajina yapısında düzenli olarak bir sıvı salgılamaktadır. Bu sıvı sağlıklı vajinalarda doğal olarak bulunur. Cinsel ilişki sırasında bu sıvı sayesinde haz alınır ve mikropların barınması engellenir. Bazı kadınlarda bu genital sıvı belli bir seviyenin altındadır.

Hatta ilişki sırasında hiç yoktur. Bu büyük vajinal yıpranmalara sebep olarak mikro organizma oluşmasının önünü açar. Bu yüzden vajina sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Bunun dışında tuvalet temizliği ve ilişki sonrası temizlikte çok önemlidir.

Anüsten gelen mikroplar barınmaya elverişli olan vajinal dokunun üzerinde yer alarak tehlike oluşturabilir. Kadınların genital bölgeyle ilgili olarak en çok yakındığı şikayetlerden biride vajinada oluşan enfeksiyonlardır.

Vajinal enfeksiyonların başlıca nedenleri kimyasal ürünleri araştırılmadan alınan vajina temizleme jelleri, bölgeye temas ettirilen şampuan sabun ve benzeri temizlik malzemeleri, renkli ya da kokulu tuvalet kağıtlarıdır. Bunlar vajinaya temas halinde oldukça zarar vererek enfeksiyon riskini başlatır.

Bu risk gittikçe genişleyerek vajinada fizyolojik ve içsel rahatsızlıklara sebep olabilir. Sıvının bitmesi ve akıntı görülmemesi durumunda enfeksiyondan şüphelenilebilir.

Ayrıca adet döneminde kan pıhtısının kıvamı ve miktarı ya da gecikmeler ve düzensizlikler enfeksiyon olup olmayacağını akla getirir. Bu gibi durumlar vajinal bir rahatsızlığa ya da cinsel yollarla alınabilmiş bir virüse sebep gösterilebilir.

Genital bölge rahatsızlıkları jinekologlar tarafından belirlenerek tedavi unsurları oluşturulur. Bir çok rahatsızlığın çözümü vardır. Bulaşıcı olan tehlikeli virüsler cinsel yolla size bulaşmışsa bunu doktorunuz size yapacağı testler sonunda söyleyecek ve almanız gereken önlemleri sayacaktır.

Bazen vajinanın alt kısmında olan bölgede çeşitli kist oluşumları saptanabilir. Bu gibi durumlarda doktorun uygun gördüğü haller söz konusudur. Bu durumlarda ameliyat gerçekleşerek zararlı görülen kist vajinadan alınır.

Çoğu zaman cinsel yaşamı ya da doğurganlığı kaybetmenize sebep olmaz bu operasyonlar. Zararlı olan operasyonlar istisnai olsalar da doktorunuz tarafından size gerekli bilgi aktarılır.

İlginizi çekebilir :  Cinsel Bölgeler Nasıl Temizlenir ?
İlginizi çekebilir :  Cinsel Bölgede Mantar Nedenleri
İlginizi çekebilir :  Cinsel Bölgede Çıkan Et Benleri

Yorum Yap