Kadingibi.com

Astrocenter Fal Hizmetini Keşfet

hafızayı güçlendiren besinler
hafızayı güçlendiren besinler

Hafızayı Güçlendiren Besinler Nelerdir ?

Öncelerden hafıza kaybı sadece yaşlılıkta görülüyor diye düşünürken şimdi günümüz de hemen hemen herkesin bir sorunu haline gelmektedir. Yediğimiz bazı yiyecekler ya da yemediğimiz den kaynaklanan eksiklikler . Beynimizin düzgün ve mükemmel çalışmasını arttırdığı bilinen gıdalar vardır. Bu gıdalar ; beyin gücünü , dikkat , konsantrasyon, hafıza ve yaratıcı düşünmeyi arttırır. Beynimizi güçlendirmek için yediklerimize dikkat etmemiz gerekmektedir.

HAFIZAYI GÜÇLENDİREN BESİNLER

1.BALIK :  Omega -3 kaynağıdır.Uzmanların hepsi hafıza kaybını azaltmak ve bunama riskinden kurtulmak için en az haftada 2 kez balık tüketilmesini önermektedir.Özellikle omega 3 bakımından zengin olan ton balığı , somon balığı gibi yağ bakımından zengin çeşitleri tercih etmek beyninizin ihtiyaç duyduğu yağ asitlerini almak için yeterli olacaktır.

2.SEBZELER :  K vitamini bakımından zengin olan besinler beynin gücünü arttırabilir ve hafızayı geliştirebilir. Bu zengin besinler ; brokoli , kuşkonmaz ve ıspanak gibi sebzelerdir. Kırmızı lahana polifenol içermektedir. Buda Alzheimer riskini azaltır. Kırmızı soğanın da hafızayı güçlendirdiğine dair bazı araştırmalar yapılmaktadır. 

3.MEYVELER : Yaban mersini , ahududu , Frenk üzümü , çilek , böğürtlen hücre hasarına karşı beyni korur. Kırmızı üzüm , kivi , elma , portakal da hafızayı güçlendirir.

4.SU : Günlük 8-10 bardak su beynin düzgün çalışabilmesi için gereklidir. Yani gün içinde e kadar su tükettiğimizi bilmek gerekir. Yeterli miktarda su tüketenlerin beyin fonksiyonları daha iyi çalışır.

5.ISPANAK : B vitamini ve folat açısından zengindir. Yapraklı sebzeler gibi hafızayı güçlendirmekte kullanılır. Güçlü bir hafıza için ıspanak yemeye devam edelim.

6.YUMURTA : A , B , B12 , D  vitamini açısından oldukça zengindir. Beyinin hafızayla ilgili bölümün  gelişmesine yardımcı olur.

7.YEŞİL ÇAY : Düzenli olarak tüketmek vücudumuzun kolesterolü ve homosistein azaltır ve beyin fonksiyonlarını korur.

8.KEPEKLİ TAHILLAR : B6 , B12 vitaminleri ve folik asit içeren esmer pirinç , kepek ekmeği ve yulaf belleği korur ve konstrasyonu arttırır.

9.KURUYEMİŞLER : Kabak çekirdeği , ay çekirdeği , fındık , ceviz zekayı açarak daha net düşünmeye sebep olur.

10.SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ : Yağsız süt, organik yoğurt , az yağlı peynirler  protein miktarıyla odaklanma ve hafızayı geliştirir.

11.ÇİKOLATA : Kakao içeren siyah çikolata endorfin salınımını arttırır. Konsantrasyon artar ve mutluluk hissettirir.

Benzer İçerikler…


İlginizi çekebilir :  Kabızlığı Gideren Yöntemler
İlginizi çekebilir :  Dirsek Kuruluğu Nedenleri
İlginizi çekebilir :  Cinsel Bölgede Çıkan Et Benleri

Yorum Yap