Kadıngibi

Hamilelik Heyecanı ve Süreci

Her evli çift mutlu yuvalarını aileye katılacak küçük bir bireyle taçlandırmak ister. Bu bir umuttur. Uzun bir yolculuktur bebek sahibi olmak. Kimi bunu uzun tedaviler sonucu elde eder, kimi ise hemen.

Anne adayı, ceninin ana rahmine düştüğü zamanı adet gününün geçmesiyle anlar. Adet gününün on gün geçmesi halinde küçük bir kan tahlili ile pozitif sonuç aldığında yeni bir hayata merhaba diyecektir.

İlk aylarda bebeğin ana rahmine yerleşip kendine tutunacak bir yer bulması için biraz dikkatli olunmalıdır. Çok fazla hareket etmemeli, koşup hoplayıp zıplamamalı, hapşurup öksürürken bir yere oturmalı, mikroplara karşı kendini korumalıdır. Hamilelik öncesinde ve sonrasında mutlaka folik asit ihtiyacını karşılamalıdır. İlk günden itibaren mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. İlk aylarda bebeğin gelişimi için özellikle yiyeceklerine dikkat etmeli bolca ceviz, fındık pekmez tüketmelidir. İlk aylarda öncelikle beyin gelişmektedir. İlk üç ay boyunca doğal olarak bulantı ve kusmalar başlar. Bu kişiden kişiye değişebilir. Bulantı süresi uzayabilir ya da kısalabilir. Eğer bulantı ve kusmalarımız fazla ise kuru şeyler yemeye dikkat etmeliyiz. Bu arada kuru şeyler yemeyi abartmamalıyız. Çünkü kabızlık sorunu ile karşılaşabilir bebeği susuz bırakabiliriz.

Bebek ana rahmine düştüğü zaman kalp atışları başlar ve yavaş yavaş elleri, ayakları, başı ultrason aracılığı ile görülebilir. Üç aylık bir bebeğin tam olarak hareketleri de ultrason aracılığı ile görüntülenebilir. Ellerini ve ayaklarını hareket ettirir, başını ve sırtını çevirebilir.

Riskli bir üç ay geçtikten sonra artık bebek ana rahmine yerleşmiş demektir. Düşük riski ortadan kalkar. Artık ikili tarama vakti gelmiştir. Alınan bir tüp kan ile bu test yapılır. Bu test bebeklerin kromozomlarına bakılarak kromozom sayılarına göre bebeğin bir hastalık taşıyıp taşımadığını gösterir. Daha sonra üçlü tarama vakti gelir. Dört aydan sonra anne adayları bebeğin hareketlerini hissetmeye başlarlar. Altı ay olduğu zaman özellikle otuz beş yaş üstü hamilelerde şeker yüklemesi testi yapılır. Yedi, sekiz ve dokuzuncu aylarda bebek artık kemikleşmeye büyümeye ve organları tam olarak oluşmaya başlamaktadır. Anne adayları bebeklerini ellerini, ayaklarını ve başını net olarak hissedebilirler. Son aylarda anne adayları el ve ayaklarındaki şişmeler azaltmak için az tuzlu yemeli, hamur işlerinden uzak durmalıdırlar. Artık dokuz ay dolmuştur ve bebek dünyaya gelmeye hazırdır. Vakit geldiği zaman mucizevî doğum anı gerçekleşecektir.

Yorum Yap