Kadıngibi

Hamilelikte Cinsel Yaşam

Gebelikte cinsel isteğe rağmen rağim ağzının açılmasını daha da kolaylaştıracağı korkusu ile erken doğum olacağı ve damarların açılıp kanama olacağı riskinden dolayı eşler gebelik anında cinsel ilişkilerden kaçınmaktadırlar. Hamilelik sürecindeki cinsel ilişki bebeğe zarar vermez.

Erkek cinsel organının bebeğe teması söz konusu olamaz ve tıbben böyle bir olay olması imkansızdır. Ayrıca hamilelik anında rahim ağzında salgıların çoğalmasıyla artan sıvının bakterilerin ve spermlerin rahime ulaşması engeller.

Gebeliğin ilk 3 ayında cinsel isteksizlik , halsizlik , uykusuzluk ve bulantı-kusma gibi haller görülebilir.Ama 3 aydan sonra cinsel isteğin artışı gözlenmektedir.

Son 3 ayda ise cinsel isteğin son haddeye ulaştığı halde karnında aynı anda büyümesinden dolayı kısıtlı hareketler buna engel olabilir.

Soru:Orgazm erken doğuma neden olabilir mi?

Cevap:Yapılan gözlemlerde orgazmın sürecinde kasların gevşemesi ve rahim ağzının kayganlaşması olduğu halde erken doğum teşhisi görülmemektedir.

İlginizi çekebilir :  Hamilelikte Cinsel İstek Artar mı ?

Soru:Gebelikte cinsel ilişkide hangi pozisyonlar denenmelidir?

Cevap:Gebelik boyunca değişik ve uzmanların önerdiği pozisyonlar denenmelidir.Örneğin erkeğin üste olacağı pozisyonda karna erkeğin baskı yapacağı için önerilmeyen bir pozisyondur.Bunun için daha çok kadının üste yada yanda olduğu kadının hareketlere yön vereceği pozisyonlar önerilmektedir.

Yorum Yap