Kadingibi.com

Astrocenter Fal Hizmetini Keşfet

Düzensiz Adet Kanamaları

Kadınlarda Düzensiz Adet Kanamaları

Kadınlarda düzensiz adet kanamaları ve sorunları

Düzensiz Kanama Nedir?

Normal bir adet döngüsü düzeni olan bir kadın ortalama 28 günde bir dönem(bu süre adet kanamasının başladığı ilk günden başlayarak, diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süre ile hesaplanır) kanama yaşar ve bu kanama 3-7 gün zaman zarfında devam eder. İlk günlerde kısmen daha fazla olan kanama ufak ufak azalarak en geç 7 gün sonunda tamamiyle biter. Tüm bu adet dönemi süresinde kadın aşağı yukarı 40 mililitre kan kaybedebilir. Bazı kadınlarda buna ek olarak iki adet kanamasının ortasına (14.gün) denk gelen yumurtlama (hamileliğin en verimli olduğu an) döneminde birkaç damla ile görülen lekelenme şeklinde kanama olabilir. Bunu yaşıyan  kadınlarda yumurtlama sırasında oluşan bu kanama her döngüde tekrar eder ve sıradışı bir durum olarak kabul edilemez.

 

Bayanlarda Adet Düzensizliği
Bayanlarda Adet Düzensizliği

Yukarıda anlatılan düzende oluşan her sapma düzensiz kanama olarak tanımlanır. Her düzensizlik şeklinin kendine özgü nedenleri ve tedavi şekilleri vardır. Bu sebeple tanı koyma aşamasında kadının hastaların doktoruna kanama düzensizliğini doğru tarif edebilmesi çok önemlidir.

İlginizi çekebilir :  Evde doğal tırnak bakımı nasıl yapılır ?

Hamilelik çağında olan ve aktif cinsel yaşamı olan bir bayanda düzensiz kanamanın en sık görülen nsebeplerinden biri gebeliğe bağlı oluşan sıkıntılardır. Bu sebeple düzensiz kanaması olan bir bayanda Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’nın hastaya soracağı ilk soru genellikle “gebelik söz konusu olabilir mi?” olmaktadır. Çok etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanıyor olsanız bile bu yönde incelemeler çoğu durumda yapılır.

Düzensiz Adet Kanamaları
Düzensiz Adet Kanamaları

Adet döngüsü düzensizliklerinde bir diğer önemli etken ise tiroid bezi hormonlarının fazla veya eksik olmasıdır. Bu hormonların fazla veya az olması durumunda adet döngüsünün düzeni sıklıkla değişir.

Diğer adet sorunları aşağıda sıralanmıştır

Adet görememe hastalığı (amenore)

Gecikmeli (seyrek) adet görme (oligomenore)

Çok sık adet görme (polimenore)

Uzun süreli ve Aşırı kanamalı adet görme (hipermenore)

Kısa süreli ve az kanamalı adet görme (hipomenore)

Ara kanaması (metroraji)

Cinsel ilişki sonrası kanama

Çocukluk çağında oluşan kanamalar

Ergenlik çağında görülen sorunlar

Menapoz döneminde oluşan sorunlar

Yorum Yap