Kadıngibi
Unutkanlık ve Hafıza Sorunu

Unutkanlık Sorunu İçin Öneriler

Unutkanlık ve hafıza zayıflığı  ileri yaşlardaki insanlar için ciddi problemlerin başında gelmektedir. Aslında bu sorunun önüne geçilecek tek çözüm yine kendimizde… Çalışmayan her alet bozulur, organlar bozulur, yenmeyen yemek bile bozulur öyle değil mi ?

Beynimizde bu şekildedir, sıradanlaşmış aktif halde çalıştırılmayan bir beyin zamanla unutma eğili gösterecektir. Beynimizi aktif halde çalıştıracak bir takım basit yöntemler var, bunlar bulmaca çözmek, resimler arasındaki farkları bulmak, hafıza teknikleri, kitap okumak gibi aktif çalışmalardır.

Yaşlı insanların çoğu kendinde hafıza sorunu olduğunu zanneder , bunların çoğu küçük önemsiz unutkanlıklardır. Belkide bunlar hayatı neşe eğlence de katabilir.

Peki hafızamızı güçlü tutmamız için ne gibi önlemler almamız gerekir ;

Unutkanlık Sorununa Çözüm
Unutkanlık Sorununa Çözüm

Hipertansiyonu ve kolesterol düzeyinizi kontrol altında tutun. Kalbiniz için kötü olanın beyniniz için de kötü olacağını asla unutmayın.

Çok fazla alkol kullanması beyin hücrelerini tahrip etmektedir. Alkol almayın diye bir şey yok ama aşırıya kaçmanız beyin hücrelerinize zarar verecektir , buda sizde hafıza kaybına yol açar.

Uyku , hafızanızı sağlam ve güçlü tutmak için iyi bir uyku şart , beyninizin dinlenmiş olması hafızanızı hep açık ve güçlü tutacaktır.

Teknolojik ürünler karşısında geçirdiğiniz saatler sadece bedensel değil, ruhsal sağlığınızı da kötü yönde etkiler.

E ve C vitamini gibi mineraller hafızanızı güçlü tutacaktır. B vitamini ve özellikle B12 vitaminini vucudunuzdan eksik etmeyin.

Yorum Yap